Trasy biegowe w Livingo

Trasy biegowe są tooznaczone trasy, przeznaczona do zjazdu narciarskiego po stoku lub zboczu górskim. Trasy biegowe przeważnie utrzymywane są przez operatorów ośrodków narciarskich, którzy utrzymują również wyciągi narciarskie. Jednym takim ośrodkiem narciarskim, który posiada takie trasy biegowe jest ośrodek w Livingo we Włoszech.

 livigno

Ośrodek Livingo to prawdziwa perełka wśród kurortów narciarskich, która odkryta została niedawno przez narciarzy i snowboardzistów. Odległa i niedostępna lokalizacja w obniżeniu pomiędzy Passo di Stelvio i grupą górską Bernina, decydowała o niewielkiej popularności tego miejsca aż do lat 50 – tych ubiegłego wieku. Wraz z wybudowaniem tunel Munt La Schera w 1964 roku nastąpił intensywny rozwój Livigno, które w krótkim czasie stało się jednym z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Region słynie głównie ze swojego specyficznego klimatu. Blisko 322 dni słoneczne w roku oraz śnieg od końca listopada do początku maja zapewniają idealne warunki na narty. Ponadto teren należy do strefy bezcłowej, w związku z czym przyciąga nie tylko narciarzy, lecz również amatorów tanich zakupów. Livigno to miejscowość, która przez swój specyficzny mikroklimat często nazywana jest Piccolo Tibet. Śnieg leży tu od początku grudnia do połowy maja.

livigno

To właśnie we włoskim Livingo jest łącznie 30 km, odpowiednio przygotowanych do narciarstwa biegowego tras. Otwarcie sezonu ma miejsce w grudniu każdego roku, a rozpoczyna je międzynarodowy maraton „La Sgambeda”. Dzięki dogodnemu położeniu, warunki do uprawiania narciarstwa biegowego w Livigno są idealne! 20 – kilometrowa trasa „Pista Turistica” zachwyci niejednego doświadczonego biegacza. Na wysoko położonej 10 – kilometrowej trasie „Pista Agonistica Molino” rozgrywane są biegi międzynarodowe. Do dyspozycji „zapalonych” biegaczy oddana jest oświetlona, 2 – kilometrowa trasa czynna do północy.

Skoro wyjaśniłam już, co to są trasy biegowe narciarskie i wiemy już gdzie możemy spotkać owe trasy w kurorcie Livingo we Włoszech to teraz powiem, jak w nich wyglądają pierwsze kroki.

livigno

Pierwsze kroki na nartach biegowych, czyli podstawowy krok biegowy techniką klasyczną fachowo zwaną diagonalną prawie nie różni się od naturalnego sposobu poruszania się człowieka. Jest to prowadzenie równoległe nart jak w naturalnym chodzie. Jest tylko taka zmiana, że następuje mała faza ślizgu powiększająca przebytą drogę przez narciarza w stosunku do chodziarza. Po tym, gdy nastąpi lekkie odbicie występuje tak zwany moment równowagi statycznej na przejechanie odcinka dystansu. Jest to wykorzystanie wspomnianej siły odbicia do przejechania trochę w przód, dzięki ślizgowi narty po śniegu. Mimo że efekt jednego kroku szczególnie u początkujących nie jest duży, to cierpliwie i spokojnie powtarzana sekwencja tych ruchów daje bardzo przyjemny efekt pokonywania przestrzeni. Wskazane jest spokojne rozpoczynanie tych działań.

Z powyższych informacji dowiadujemy się, co to są trasy biegowe oraz to jakie są w kurorcie Livingo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *