Przygotowanie auta do podróży – wyjazd na narty

Fani szusowania po mocno zaśnieżonych stokach chętnie korzystają z każdej okazji, by spróbować swoich sił na nartach. Wybierając się na narty, warto nie tylko sprawdzić jaka pogoda nas czeka, ale także z wyprzedzeniem przygotować samochód do wyprawy w góry. Sprawdźcie, na co zwrócić uwagę i co ze sobą zabrać w góry.

przygotowanie auta narty

źródło: pixabay.com

Wyjeżdżając w góry, trzeba przede wszystkim sprawdzić stan opon, skontrolować ciśnienie oraz głębokość bieżnika. Jeżeli ostatni parametr wynosi mniej niż 4 mm, to opona nie zapewni odpowiedniej przyczepności auta do ośnieżonych, czy oblodzonych dróg. W tym wypadku najlepiej by opony były wymienione na nowe. Jeżeli do tej pory w aucie było zamontowane letnie ogumienie to bez zastanawianie trzeba wymienić je na zimowe, ponieważ „zimówki” wykonane są z innej mieszanki gumy niż opony letnie oraz posiadają bardziej agresywną rzeźbę bieżnika, dzięki czemu zapewniają optymalne właściwości jezdne podczas jazdy w niskich temperaturach po śniegu, błocie oraz pośniegowym czy w czasie gołoledzi.

Odpowiednia widoczność

Dobra widoczność na drodze będzie możliwa, jeżeli pióra wycieraczek są w odpowiednim stanie oraz poziom płynu jest odpowiedni. Podczas śniegu, czy chlapy zużycie płynu jest dużo większe. Warto także pamiętać, że zmrok zapada dużo wcześniej, a więc sprawne oświetlenie także jest bardzo istotne. Nowe żarówki święcą jaśniej, dlatego para o takim samym strumieniu światła zapewnia lepszą widoczność.

Podczas przygotowywania auta do drogi ważne jest, by skontrolować stan oleju silnikowego. Jeżeli jego poziom zbliża się do minimum, konieczne jest, by go uzupełnić. Wybierając olej najlepiej kierować się zaleceniami producenta, ponieważ syntetyki zapewniają łatwiejszy rozruch zimą oraz szybsze nagrzewanie się silnika. Dodatkowo wolniej się zużywają, a także zwiększają żywotność silnika oraz jego elementów, a także wykazują się wyższą odpornością na wysokie temperatury pracy oraz na większy nacisk smarowanych powierzchni.

Zima jest bardzo wymagającą dla silników samochodowych, muszą sobie one radzić z wieloma dodatkowymi obciążeniami. Najważniejszym wyzwaniem dla niego jest rozruch, zwłaszcza gdy jest on uruchamiany po dłuższym postoju, przy ujemnych temperaturach. To właśnie wtedy układ smarowania ma za zadanie dostarczyć olej do zimnych elementów ruchomych silnika, by jak najszybciej zminimalizować tarcie, a także zapewnić optymalne smarowanie.

opony zimowe

źródło: pixabay.com

Przed podróżą szczególnie tak długą warto dokładnie sprawdzić, czy posiadamy:

  • Trójkąt ostrzegawczy
  • Apteczkę
  • Kamizelkę odblaskową
  • Linkę holowniczą
  • Gaśnice
  • Koło zapasowe
  • Zestaw naprawczy
  • Komplet kabli rozruchowych/booster

Akcesoria takie jak skrobaczka do usuwania śniegu oraz lodu także mogą być przydatne. W górach mogą się także przydać łańcuchy śniegowe na koła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *