Narciarstwo biegowe – Wady i zalety.

Narciarstwo biegowe staje się co raz bardziej popularną dziedziną sportu. Warto zastanowić się nad tym, dlaczego tak się dzieje. Czy to tylko chwilowa moda, po sukcesach naszych rodaków na różnych olimpiadach czy dziedzina sportu, która rzeczywiście zasługuje na popularność. Przyjrzyjmy się wszystkim wadom i zaletom narciarstwa biegowego.

grupa biegowa

Zalety narciarstwa biegowego:

– Ten typ narciarstwa, w stopniu amatorskim nie wymaga tak dużej kondycji i długotrwałych przygotowań fizycznych jak jest to w przypadku jazdy na nartach zjazdowych. Tutaj wystarczy krótki trening z kijkami podczas spaceru.

– Narciarstwo biegowe jest najmniej kontuzyjną formą sportu zimowego. Aby uniknąć urazów oczu, na które są narażone podczas upadku wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie okulary, najlepiej takie z filtrem UV, ponieważ promieniowanie słoneczne odbija się od śniegu i trafia prosto do naszego oka. Odpowiednie okulary zapewnią dobrą ochronę.

– Narty biegowe nie obciążają stawów.

– Jest to bardzo przyjemna forma sportu, która pobudza przemianę materii i pozwala stracić wiele zbędnych kilogramów. Poprawia układ krążeniowy oraz oddechowy. Sprawia, że serce lepiej pracuje, przez co cały organizm jest dotleniony.

– Narciarstwo biegowe wzmacnia wszystkie mięśnie. Ta forma aktywności poprawia poczucie równowagi, szybkość reakcji oraz wspiera naszą kondycję.

– Jest to ciekawa forma aktywnego spędzenia czasu wraz z całą rodziną.

 biegowe2

Wady narciarstwa biegowego

– Jest to najmniej urazowa forma narciarstwa, ale jeżeli nie zachowamy odpowiedniej prędkości i nie będziemy stosować się do zasad zdrowego rozsądku, również możemy ulec kontuzji. W tym sporcie najczęściej na urazy narażone są nadgarstki, kostki kolana i stawy.

– Jeśli będziemy biegać po niezbitym śniegu często może się zdarzyć, że wpadniemy w głęboki śnieg. Przy tym sporcie musimy być przygotowani na przemiękanie butów.

Każdy może spróbować swoich sił w tym sporcie. Aby go uprawiać nie trzeba ponosić wielkich kosztów. A to w dzisiejszych czasach to chyba największa zaleta tego sportu. Jest dostępny dla każdego. Na najbliższym wypadzie narciarskim, koniecznie musisz spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *