Klimat we Włoszech

Nasz cały świat składa się z kilkudziesięciu, jak nie kilkunastu państw. Każde to państwo ma inny klimat. Mogą być kraje o klimacie zimnym, ciepłym lub zróżnicowanym to zależy między innymi od jego położenia na kuli ziemskiej. W tym artykule powiem, jaki klimat panuje we Włoszech.

 a

I tak oto Włochy położone są w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Dlatego średnia temperatura tutaj waha się od 0 stopni do 13 stopni zimą, a latem od 23 stopni do 25 stopni. Najcieplejszy miesiąc we Włoszech to lipiec, a najzimniejszy styczeń. Większość opadów we Włoszech przypada na jesień i wiosnę z wyjątkiem Sycylii, gdyż tam duże opady występują zimą. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 2000 mm na zboczach Alp do 400 mm na południu kraju. Najwyższe opady rzędu 3400 mm rocznie, notuje się na południowych skłonach Apeninu Liguryjskiego.

Poza tym włoski klimat jest bardzo przyjemny, gdyż lata są ciepłe, a zimy wilgotne i łagodne. Ten typowy klimat śródziemnomorski nie występuje w centrum kraju ani w okolicach terenów górskich a jedynie na wąskim pasie wybrzeża. Zwłaszcza na południu lata są bardzo gorące. Włochy znane są z wspaniałych, ciepłych i bezdeszczowych okresów letnich oraz łagodnych, ale śnieżnych zim. Alpejskie okresy zimowe są mroźne i stosunkowo długie. Zdarza się, że śnieg zaczyna padać już w połowie września. Cieszy to narciarzy, którzy zjeżdżają w Alpy, aby posmakować białego szaleństwa. W Alpach miesiące letnie bywają znacznie chłodniejsze w porównaniu z pozostałą częścią Włoch.

 b

W regionach północnych Włoch zimy są chłodne, a lata gorące, natomiast im dalej na południe tym klimat robi się coraz łagodniejszy. Średnia temperatura w styczniu wynosi od poniżej 0 °C w Alpach (na wysokości 2500 m n.p.m.), 0 – 3 °C na Nizinie Padańskiej, do 10 – 12 °C na południu półwyspu i wyspach. Zimny, wiejący z północy wiatr tramontana powoduje spadki temperatury do poniżej 0 °C, a nawet mrozy w całych północnych Włoszech (zwłaszcza na Nizinie Padańskiej). Na Sardynii zimą wieje północno – zachodni mistral, który obniża temperaturę powietrza. Średnia temperatura w lipcu wynosi około 20 °C na pogórzu Alp i około 5 °C na wysokości 2500 m n.p.m. 23 – 24 °C są notowane na Nizinie Padańskiej, wyższe wartości rzędu 26 – 28 °C na południu kraju. Przy napływie gorącego i suchego powietrza znad Sahary, temperatura maksymalna wzrasta do około 40 °C. Sirocco wieje na obszarach leżących na południe od Rzymu. W Rzymie i na południe od Rzymu rocznie notuje się co najmniej 30 dni z upałami, które potęguje sirocco.

Jak wynika z powyższych informacji klimat we Włoszech jest zróżnicowany. Zależy to przede wszystkim od tego, w której części regionu Włoch znajdujemy się.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *